ÜZENJ DALSZÖVEGES HANGULATKÁRTYÁKKAL! ITT A MOODLYRIX!
A Moodlyrix hangulatkártyákat rejt, amelyeket ismerőseinkkel megosztva dalszöveg-részletekkel fejezhetjük ki pillanatnyi érzéseinket, gondolatainkat. Szuper lehetőség arra
tovább
megjelenés:
2023-11-28 15:40:32
napi megtekintések: 1
megtekintések száma: 313
Az ezredforduló idején született meg a hazai színházi világ legegyedibb teátruma, a Pszichoszínház. A majd’ negyed évszázada folyamatosan működő hangulat- és kapcsolatjavító vándorszínház, melynek megálmodója a pszichológus-szabadszóműves-színházszerelmes Bácskai Juli, idén immár a 400. előadásához érkezett.
A jubileumi bemutató december 1-jén lesz a K11 Művészeti és Kulturális Központban
„2000-ben egy keddi napon arra ébredtem, hogy kitaláltam egy új színházi műfajt” – meséli Bácskai Juli, a hangulat- és kapcsolatjavító vándorszínház, az elmúlt majd’ negyed évszázadban ismertté vált nevén, a Pszichoszínház megalapítója.
Bácskai Juli foglalkozását tekintve pszichológus. A párkapcsolatok elismert szakértője, pszichoterapeuta, megannyi könyv szerzője és társszerzője, publikációinak sora szinte végeláthatatlan. Bácskai Juli oktató és nyilvános előadó, saját megfogalmazásában „szabadszóműves”, előadásai - legyen szó akár a párkapcsolat vagy a kamaszkor pszichológiájáról, vagy a színész és néző közti „titokzatos-erotikus” kapcsolatról – rendkívül lenyűgözőek és tanulságosak. Bácskai Juli – mindezek mellett – a színház nagy szerelmese, „hivatásos néző” – bevallása szerint évente több mint 50-60 előadást néz meg szerte az országban.
Az új évezredbe fordulva, azon a bizonyos keddi napon, a pszichológus-szabadszóműves-színházszerelmes szakember ráébredt arra, hogy szakmáját, tevékenységeit és szenvedélyét hogyan lehetne egységes formába ötvözni. „Rájöttem, hogy a pszichológiát nem csak úgy lehet bemutatni, hogy a katedráról prédikálok, vagy sorban írom a könyveket, cikkeket” – meséli Juli.
„A színpadon életközelben mutathatunk be különböző ismert vagy kevésbé ismert lélektani helyzeteket, kiváló színészek közreműködésével, akik az én instrukcióimmal felvértezve, de abszolút improvizatív módon formálják meg ezeket a történeteket”.
Létrejött ezzel egy unikális színházi műfaj, a Pszichoszínház, ami idén decemberben immár a 400. előadásához érkezik.
Minden előadás más, ha úgy tetszik, minden darab egy-egy premier, egyszeri és megismételhetetlen, ebben is különbözik a hagyományos színházaktól.
A Pszichoszínház minimalista kellékekkel és díszlettel dolgozik, a lényeg a történet maga és a színpadi játék, amit olykor megszakítva a pszichológus értelmez, de ezzel nem feltétlenül megszakítva a játék folyamát, hanem szerves részét képezve az előadásnak. A műsorvezető-pszichológus mellett állandó szereplő egy zenész, Bóna János hegedűművész, aki hangszeréből előcsalogatott „effektekkel” egészíti ki a darab cselekményét.
A történeteket pedig az élet adja
„Mint gyakorló pszichológus, naponta találkozom érdekes emberekkel. Beszélnek a hétköznapi problémáikról, a házassági konfliktusaikról, a gyereknevelésről, féltékenységről, vágyaikról, őrültségeikről. Én magam is átélek sok kalandot, például az idő múlását vagy a generációk közötti szakadékokat. Sokat elmélkedem, gondolkodom és a félretett gondolatok lassan témává érnek” – meséli Bácskai Juli.
A témákat feldolgozva pedig élvezetes előadások születnek, spontán játék, és ez a művészet értelme.
„Néha nevetünk, néha röhögünk, (de soha semmit nem erőltetünk), néha meghatódunk, néha katartikus pillanatokat teremtünk” – meséli a Pszichoszínház megálmodója. Érvényes alkotómunka, amely élvezetes improvizációból születik – elmélyült háttérmunka eredményként.
A „társulat” pedig egy pazar színészi közösség, akik közül mindenki szívesen jön egy-egy szerep megformálására. Az elmúlt 24 évben több mint 150 színész lépett fel a Pszichoszínházban, köztük például – és a teljesség igénye nélkül - Csákányi Eszter, Esztergályos Cecília, Fullajtár Andrea, Für Anikó, Gryllus Dorka, Hegyi Barbara, Jordán Adél, Kovács Patrícia, Kútvölgyi Erzsébet, Lovas Rozi Molnár Piroska, Ónodi Eszter, Pokorny Lia, Bálint András, Csányi Sándor, Csuja Imre, Fenyő Iván, Fesztbaum Béla, Kamarás Iván, Kulka János, Rudolf Péter, Szabó Győző, Szabó Kimmel Tamás, Thuróczy Szabolcs vagy Wunderlich József.
Most tehát decemberben érkezik el a 400., jubileumi előadás a K11 Művészeti és Kulturális Központban, de ez csupán egy kerek számmal kifejezhető ünnepi nap, ami éppoly jeles, egyedi, mint a többi előadás, amiről itt lehet hírt kapni.
Fotók: Pszichoszínház