A Magyar kultúra hetével indul az év a veszprémi Művészetek Házában

megjelenés:
2025-01-19 23:01:32

napi megtekintések: 2

megtekintések száma: 31

A Magyar kultúra hete programjaival, köztük irodalmi esttel és kiállításmegnyitókkal indul az év a veszprémi Művészetek Házában.


Grászli Bernadett, a Művészetek Háza igazgatója az intézmény szerdai sajtótájékoztatóján elmondta: fennállásának 25. évfordulóját ünnepli a veszprémi Vár Ucca Műhely folyóirat, ennek alkalmából zenés irodalmi estet szerveznek január 20-án. Az én Veszprémem címmel Kulcsár Ágnes festőművésznek nyílik tárlata a Szilágyi László Utcagalériában január 21-én, Arcok a múltból címmel pedig Borbás János fotóriporter képzőművészekről készült portréiból lesz látható kiállítás január 23-ától a Dubniczay-palotában. Az Építész iskolák beszélgetéssorozat vendégei Golda János Ybl-díjas építész, Madarasi-Papp Rita, Gaschler Gábor és Kund Iván Patrik lesznek január 24-én.

 

Grászli Bernadett felidézte, hogy a Művészetek Háza az elmúlt két évben számos közös művészeti projektet valósított meg Brazíliával. Ennek folytatásaként Brazília madarait bemutató rajzkiállítás nyílik január 25-én Jenerova Searight brit származású művész munkáiból.

 

Aznap nyílik két perui vonatkozású tárlat is Veszprémben. David Díaz perui fotós Shipibo-Konibo - Népem portréi című kiállítása a shipibo-konibo amazóniai indián közösséget mutatja be, a Pucará bika: a perui felföld nagykövete című tárlaton pedig az andoki hagyományok szerint készült bikaszobrokat láthatnak az érdeklődők a Dubniczay-palotában.

 

Edgar Pérez Alván, a Perui Köztársaság Budapestre akkreditált nagykövete a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy Peruban fontos szerepet játszik a kézzel készült kerámia, amelynek festése generációról generációra öröklődik. Az Andokból, Pucará városából elterjedt kulturális hagyomány szerint a Pucará bika szobrok a védelmet, a bőséget és az otthoni boldogságot jelképezik. A perui kerámiák mellett Zámbó Attila képzőművész által megfestett darabok is láthatók majd a tárlaton.

 

A Dubniczay-palotában április közepén nyíló új tárlatok az oszakai Világkiállításra fókuszálnak. A japán tematikához kapcsolódva második alkalommal rendezik meg a nemzetközi kortársékszer-biennálét, a szigetország mindennapjaiba és sokrétű kultúrájába pedig Kovács Bálint és Toroczkai Csaba fotóriporterek fényképein keresztül nyílik betekintés.

 

Porga Gyula, Veszprém polgármestere (FIDESZ-KDNP) az eseményen hangsúlyozta: a Művészetek Háza fontos törekvése, hogy egyre jobban megerősítse jelenlétét a nemzetközi képzőművészetben.

 

Dohnál Szonja, a Művészetek Háza szakmai igazgatóhelyettese kiemelte, hogy 


a régió művészei nyáron Olaszországban is bemutatkozhatnak: Mirror face to face címmel Vicenzában nyílik kiállítás, ahol 30 magyar és 30 olasz művész grafikai munkái lesznek láthatók. Hozzátette, hogy a kiállítást Veszprémbe is elhozzák majd.




Fotók: Művészetek Háza

 

Tudod mi az a MOODLYRIX

Egy olyan hangulatkártya, melynek segítségével pillanatnyi érzelmeidet tudod kifejezni. Keresd a fejlécben a kis hangulat ikonokat.

i