Nyári Károly
stílus: Pop-jazz
napi megtekintések: 2
megtekintések száma: 28213
dalok száma: 33
leírás:
bio:
Klasszikus zongora-tanulmányait szülővárosában, a győri Liszt Ferenc Zeneiskolában kezdte. Tizenhárom évesen már első helyezést ért el egy országos zongoraversenyen.
A középiskolát a győri Zeneművészeti Szakközépiskola klasszikus zongora tanszakán folytatta, de érdeklődése egyre jobban a jazz felé fordult.
1981-ben Gonda János növendékeként a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Konzervatórium jazz-zongora tanszakán szerzett előadóművészi és zongoratanári diplomát.
1986-tól szóló karrierjét Hollandiában kezdte, ahol többéves tartózkodása alatt kimagasló sikereket ért el.
Fellépései során alkalma nyílt több világsztárral találkozni, valamint együtt játszani Pl.: Chaka Khan, Gloria Estefan, Mariah Carey, Phil Collins, Michael Jackson, Elton John, Pavarotti vagy Frank Sinatra, aki saját mikrofonját ajándékozta a művésznek egy közös fellépést követően.
Hosszú évekig tartó külföldi tartózkodása alatt számos televízió- és rádióműsor sztárjaként is fellépett. Sikereire való tekintettel megkapta a holland állampolgárságot.
A hazai közönség az előadót a nemzetközi sikerek után önálló CD-inek és a rádió, televízió élő show műsorainak, mint a Dáridó, Szuperbuli, Fábry Show, ... köszönhetően ismerte meg.
A fellépései alkalmával idehaza is több világsztárnak játszott, mint pl.: Al di Meola, Robbie Williams, Paul McCartney, Sting, Michael Jackson, Madonna, Antonio Banderas stb., akik mind elismerően nyilatkoztak Károlyról, valamint közeli barátságba került velük.
1998-ban első önálló CD-je „Én voltam boldogabb” címmel jelent meg.
A jazz-es hangvételű válogatás méltán kapott jó kritikát és aratott sikert szakmai körökben is. A lemezen 35 kiváló muzsikusból alakult, megismételhetetlen big-band zenekar működött közre.
2002-ben megkapta a kiváló zenei tehetségért járó Lyra-díjat.
2004-ben a kedvező visszhang és a siker teremtette meg az előadó számára a lehetőséget, hogy elkészítse második önálló albumát „Földi Csillagok” címmel, az RTL Zeneklub kiadásában.
2005-ben sikeres szólókarrierje mellett, megalapította a „The Summer Jazz-Trió” nevű zenekarát. A zenekar tagjai: Hárs Viktor nagybőgő, Sramkó János dob. A trió számos hazai és európai fesztiválon szerepel kimagasló sikerrel és ér el rangos helyezést.
2005 júniusa óta a Four Seasons Gresham Palace Hotel zenei vezetője, ahol jazz-triójának közreműködésével többször hallható.
2005. december 27-én az Uránia Nemzeti Filmszínház Dísztermében „A Nők Gyűrűjében” címmel, fergeteges teltházas karácsonyi koncerttel lepte meg az igényes közönséget. A koncertre duett társak is felkérést kaptak: Szulák Andrea, Zsédenyi Adrienn, Koós Réka, Tunyogi Orsi. Az estet egy 18 fős big-band zenekar kísérte.
2007. december 27-én a Thália Színházban Nyári Károly „A Zongorista” című koncert show alkalmával saját varázslatos világába kalauzolta a közönségét. Közreműködők: Budapest Jazz Orchestra, vonósokkal kiegészülve, valamint a Revü tánckar.
2008. december 28-án “Slágerek a Múltból” címmel tartotta meg újra, már hagyománnyá vált, telt házas karácsonyi koncertjét a Thália Színházban.
Meghívott vendég: Malek Andrea, közreműködött: Budapest Jazz Orchestra
2009. április 21-én a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben került megrendezésre, Nyári Károly "My Way" című Sinatra koncertje, amelyet a Jazzy Rádió élőben, megszakítás nélkül közvetített. A koncerten közreműködött a Budapest Jazz Orchestra és a Nemzeti Filharmonikusok vonósai.
A művész elkápráztatta a közönséget, így 1800 ember a koncert végén állva tapsolt a hangversenyteremben.
2010. szeptember 22-én Nyári Károly tavalyi teltházas koncertje után második alkalommal köszöntötte az igényes zenét kedvelő közönséget az ország legnagyobb koncerttermében, a Művészetek Palotájában, eddigi legkülönlegesebb koncertjével. A magyar könnyűzene legendáinak slágerei mellett, filmzenék és a legkedveltebb, legszebb saját dalai hangzottak el szimfonikus nagyzenekari kísérettel.
2010. november 30-án megjelent a művész harmadik albuma "Love Story" címmel. A lemezen elhangzó 12 dal kiemelkedő filmzenei alkotások és a magyar könnyűzene legendáinak legfontosabb, legszebb szerzeményei, melyek évtizedekkel születésük után most először csendülnek fel eredeti szimfonikus hangszerelésükben, Nyári Károly előadásában.
2011. január 1-én Nyári Károly felkérést kapott az Arénában a Budapesti Újévi koncerten történő fellépésre.
2011. január 1-től június 30-ig Magyarország első ízben töltötte be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét, melynek kiemelt rendezvényein, valamint a záró ünnepi eseményén a művész képviselte fellépéseivel méltó módon a magyar kultúrát.
2011. augusztus 21-én a Párizsi Garnier Opera adott otthont az IJF fennállásának 60. évfordulójára megrendezett Gálaest alkalmára. A meghívottak között volt a francia köztársasági elnök Nikolas Sarkozy és Vlagyimir Putyin volt orosz elnök is. Ennek a rangos világszintű eseménynek a fellépője lehetett Nyári Károly.
2011. második felében a művész szükségét érezte, hogy az eddigi nagy sikerű koncertjeinek, valamint megjelent lemezeinek anyagát vidéki nagyvárosok kiemelt színház és koncerttermeiben is bemutassa a közönség részére. Ezért, több telt házas, sikeres vidéki koncertet adott.
2011. október 1-én az Idősek Világnapján az aktív idősödés és generációk közötti szolidaritás 2012-es európai évéhez kapcsolódva, a művész emléktáblát avatott fel. Nyári Károly a jótékonyság elkötelezett híve, rendszeresen jótékonysági koncerteket ad, melyeknek teljes bevételét felajánlja karitatív célokra.
2012. január 31-én a Tisztelet Társasága Tisztelet-díjat adományozott eddigi munkája elismeréseként az előadónak.
Napjainkban, folyamatos sikerekben és elismerésben van része a művésznek. A lemezei a megújulásról szólnak, koncertjein mindig elvarázsolja közönségét dalaival és előadásmódjával. vissza