Szenes Iván, Józsefváros díszpolgára, ikonikus lakója volt a térnek, ahol nemcsak ő élt és alkotott egész életében, de már édesapja,
Szenes Andor, a harmincas évek népszerű színpadi és slágerszerzője is itt írta dalait
Kálmán Imrével és
Lehár Ferenccel.
Halála óta évente tízezer látogató jön el ide, a hagyományos Szenes Iván Emlékkoncertre. A művész lányát,
Szenes Andreát örömmel tölti el, hogy az előterjesztést politikától függetlenül mindenki egyöntetűen támogatta a képviselő-testületben.
Andrea szerint édesapja egyik különleges tulajdonsága, hogy összehozza az embereket, adja, terjeszti a jóságot.
„Személyétől és a slágereitől jobban érzik magukat az emberek. Dalai generációkon átívelőek, mindig is összehozta az embereket. Sosem volt megosztó. Művészi hitvallása is az volt, hogy ő egy a 10 millió magyar közül, egy kicsivel több verselési készséggel és zenei érzékkel megáldva. Ennyire azonosulni tudott a közönségével, az országgal. Nemzeti slágerköltőnek tartom. Talán nem véletlen, hogy Petőfi Sándor volt a kedvenc költője, több mint száz Petőfi verset tudott kívülről. Gyermekkoromban sokat játszott velem, hogy én is megtanuljam azokat!”- emlékszik vissza Andrea.
Sok magyar művész megfordult az akkori Rezső téren Szenes Iván otthonában. Ezekből a különleges találkozásokból tucatnyi film, kétszáz színdarab és több mint kétezer sláger született:
Mondd, miért szeretsz te mást?,
Tölcsért csinálok a kezemből,
Félteni kell,
Kislány a zongoránál,
A legtöbb ember ott hibázza el,
Próbálj meg lazítani,
Ha legközelebb látlak,
Ott fogsz majd sírni,
Nehéz a boldogságtól búcsút venni,
Okosabban kéne élni,
Mama,
Isten veled édes Piroskám,
Szeretni bolondulásig,
Kicsit szomorkás a hangulatom máma,
Engem nem lehet elfelejteni és még folytathatnánk a sort.
A Zeneszöveg.hu felületén több száz dalszövegét megtalálod, meghallgathatod és megnézheted a dalokhoz kapcsolódó videókat és számos hasznos információhoz juthatsz, ha IDE KATTINTASZ.
Szenes Iván halálának első évfordulóján, 2011. szeptemberében a Rezső téren nagyszabású koncerttel emlékeztek a művészre, amit azóta is minden évben megrendeznek. "Ez egy világkülönlegesség, hisz sehol a világon nincs olyan koncert, amely ott tudott megvalósulni, ahol maguk a dalok születtek, a legtöbb magyar sláger itt íródott, ezen a téren. Hát így kezdődött 6 évvel ezelőtt. Már az első koncerten elhangzott az ötlet, hogy az ötödik után jó lenne, ha Szenes Iván tér lenne. ” – emlékszik vissza Szenes Andrea.
A tér átnevezését olyan művészek kezdeményeztek és támogatták, mint
Törőcsik Mari,
Bodrogi Gyula,
Nagy Feró,
Koós János,
Aradszky László,
Rakonczai Imre,
Nyári Károly,
Kocsis Tibor,
Wolf Kati, a Szenes dalok énekesei és az emlékkoncertek fellépői, akik
a következő koncertre szeptember 11-én várják a Szenes közönséget a térre.
A további információkért érdemes figyelni a
művész oldalát, valamint bennünket is, mert folyamatosan beszámolunk majd a tudnivalókról.
"A Szenes Iván tér a találkozások tere. Nem véletlen az, hogy mindenki idejött apukámhoz alkotni és hogy itt, ezekből a különleges találkozásokból született meg ezen a helyen a legtöbb magyar sláger. Kultúrtörténeti hely. Már az első emlékkoncertünkre nagyon sokan eljöttek, utána pedig még többen, 10.000 ember látogatott el a térre. Az emlékkoncertet megelőzően soha ennyi ember együtt nem volt még ezen a téren. Úgy gondolom, hogy a Szenes Iván tér a találkozások, az emberek összehozásának, az ötletek, a gondolkodás és alkotás tere." - mondta Andrea.
A közelmúltban megjelent egy új lemez is, Merj álmodni Magyarország címmel, mely a szerző hazájáról írt legszebb dalait tartalmazza, s az egyik Szenes Iván emlékkoncerten az Apostol együttes előadásában is megszólalt.
Itt bele tudtok nézni és hallgatni az egyik közelmúltbéli emlékkoncertbe,
Nagy Feró és a
Beatrice egészen karakteres, sajátos előadásában: